Odvijanje nastave na daljinu u virtualnim učionicama

Danas (četvrtak, 19.03.2020.), drugog dana izvođenja nastave na daljinu bilo je puno manje problema u radu te se nastava odvijala uglavnom prema donesenim kurikulima za pojedine predmete. I učenici i nastavnici se polako prilagođavaju novonastalim okolnostima te se sve bolje služe alatima na koje smo se doslovno preko noći i jedni drugi morali osloniti kao jedni preostali način izvođenja nastave. Posebno nas, sve koji izvodimo nastavu na daljinu raduju pozitivni komentari velike većine učenika i njihova aktivnost a zanimljivo zvuče i opaske da sad "moraju raditi više nego prije". Mišljenja smo da je i dobro u ovoj situaciji kada smo svi manje više prisilljeni boraviti gotovo cijeli dan kod kuće da djeca imaju dovoljno zadataka i da ih mogu uglavnom prema osobnim preferencijama rasporediti tijekom čitavog dana. U svakom zlu se nađe i nešto dobro pa već sada možemo sa sigurnošću utvrditi da će po završetku ove izvanredne situacije u kojoj smo se zatekli djeca ovladati brojnim vještinama i steći zavidne digitalne kompetencije, bez kojih bi u budućnosti bilo vrlo teško uspješno savladati izazove koje će pred njih postavljati visokotehnološko društvo.

A sada manje dobre vijesti, jedan broj učenika nije ozbiljno shvatio zadaće koje su pred njih postavljene i ponašaju se kao da je škola raspuštena a nastavna godina završila. Ovih prvih dana svi učitelji imaju povećan prag tolerancije na takve pojave ali moramo najaviti da će se već od prvog dana slijedećeg tjedna od učenika tražiti striktno poštivanje postavljenih zadaća i rokova za njihovo izvršavanje a svako evidentirano nepojavljivanje u virtualnim učionicama bez valjanog razloga voditi u školskim dnevnicima kao izostanak s nastave o kojem će roditelji biti izvješćivani elektronskim putem kao i do sada. Također moramo naglasiti da su opremu u obliku tableta koji su podijeljeni učenicima 5. i 7. razreda dužni čuvati kako od mehaničkih oštećenja tako i od raznih "softverskih" nepodoština i igranja s postavkama uređaja kojima se uređaji mogu slučajno ili namjerno onesposobiti. Nema niti jedan razlog da učenici mijenjaju sigurnosne postavke ili lozinke na uređajima jer ih koriste u ovim okolnostima isključivo kod kuće. Nažalost već prvog dana nakon što su učenicima tableti predani na upotrebu imali smo nekoliko slučajeva postupanja kojima su isti onesposobljeni za rad. U postojećim okolnostima znate i sami kako jest i biti će teško organizirati servis uređaja zato još jednom apeliramo na potrebu pridržavanja danih uputa o načinu i uvjetima korištenja opreme. Ponovo naglašavamo da se u učionice može pristupiti s bilo kojim uređajem koji ima internetsku vezu tako da opravdanja za nepojavljivanje na nastavi to jest izostanak prijave u virtualne učionice ima doista malo.

Tijekom današnjeg dana bilo je poteškoća s CarNetovim webmailom koji predstavlja dodatni alat za komunikaciju učenika s učiteljima, a i web stranica škole je tijekom većeg dijela dana bila nedostupna. Vjerujemo da će u nadolazećim danima takvih situacija biti sve manje. Za sve upite oko odvijanja nastave roditelji mogu kontaktirati razrednike i predmetne nastavnike putem maila ili mobitela.

Već za slijedeći tjedan (vjerojatno preko vikenda) na ovim će stranicama biti objavljeno izvješće o odvijanju nastave u prvom tjednu nakon što sumiramo iskustva svih učitelja i proučimo primjedbe učenika.

Na kraju, nadamo se da će se marljivost i entuzijazam naših učenika nastaviti, štoviše da će s još više žara prionuti radu.

objavio: Barislav Poparić Grgas   datum: 19. 3. 2020.