Obaveza prisustvovanja učenika nastavi na daljinu

Poštovani roditelji, obraćamo se ponajprije vama a zatim i učenicima. Svjesni smo da je situacija teška i stresna za sve nas, kako za vas roditelje, tako i za nas djelatnike škole, a i za djecu. Unatoč svemu učinjeni su golemi napori od strane cijelog obrazovnog sustava da se organizira nastava, da djeca ne budu uskraćena za pravo na obrazovanje. Najveći broj naših učenika shvatio je ovaj vid nastave (u sadašnjim okolnostima jedini mogući) vrlo ozbiljno, te savjesno prate nastavu, odrađuju zadatke i usvajaju nova znanja, vještine i kompetencije. Ipak, postoji jedan manji broj učenika koji je prekid odvijanja nastave u školi doživio kao "izvanredne praznike". U virtualnim učionicama se pojavljuju rijetko ili nikako, a zadatke ne izvršavaju. U prvom tjednu smo imali razumijevanja i za nesnalaženja i za sve druge oblike opstrukcije i izbjegavanja nastave od, naglašavam još jednom, vrlo malog broja učenika ali od današnjeg dana započeto je evidentiranje izostajanja učenika u e-dnevniku.

Prema napucima Ministarstva znanosti i obrazovanja, učenici su dužni svakog jutra pojaviti se u virtualnim učionicama, ući u kanal svakog predmeta kojeg taj dan imaju po ustaljenom rasporedu sati i evidentirati svoj dolazak odgovaranjem na učiteljevu Objavu sa sadržajem nastavnog sata. Učenici na početku radnog dana odmah ulaze u kanale svih predmeta iz kojih imaju nastavu tog dana i evidentiraju svoje prisustvo na prije opisani način. Učenicima koji tijekom jutra, dakle najkasnije do 14 sati prijavom ne potvrde prisustvo na nastavi biti će evidentiran izostanak. Nakon što su se upoznali s gradivom koje će se obrađivati taj dan, nastavnim filmovima, prezentacijama, slikama, simulacijama, ukratko svim dostupnim nastavnim materijalima učenici po napucima učitelja obrađuju gradivo, rješavaju postavljene zadatke, vode bilješke u bilježnicama, ispunjavaju radne bilježnice, rješavaju kvizove i sve drugo što im je za taj dan zadano.

S učiteljima komuniciraju, traže dodatna pojašnjenja i postavljaju pitanja putem privatnih poruka ili javnih objava na predmetnom kanalu u vidu odgovora na postavljene zadatke za taj dan. Za svaki zadatak predviđeno je vrijeme izvršavanja. Učenik iz opravdanog razloga može zatražiti od učitelja odgodu (produženje termina). O svim odrđenim i neodrađenim zadacima se također vodi evidencija u e-dnevniku, a od slijedećeg tjedna učenici će biti i ocjenjivani za svoje uratke, testove, digitalne materijale, suradnju i savjesnost u radu.

Poštovani roditelji, molimo vas da ove naputke o provođenju nastave na daljinu shvatite kao poziv na suradnju u cilju dobrobiti vaše djece i da ih potaknete na ozbiljan, redovit i marljiv rad.

objavio: Barislav Poparić Grgas   datum: 23. 3. 2020.