Međunarodni mjesec školskih knjižnica

Svake se godine u listopadu obilježava Međunarodni mjesec školskih knjižnica. Ove godine tema proslave je Put do zdravlja i dobrobiti, a cilj je istražiti vezu između knjižnica i čitanja i dobrobiti čovjeka. Znamo da nam čitanje koristi tako što pomaže u zadržavanju znanja, smanjuje stres, potiče osobni rast i razvoj i razvija kritičko mišljenje.

Istraživanje je pokazalo da je 5 putova do psihološke dobrobiti (davanje, učenje, aktivnost, doživljaj i povezivanje),  a učenici 4. b razreda, zajedno s učiteljicom Barbarom Belamarić i knjižničarkom Vesnom Bogdan, plakatom su predstavili kako pomoću čitanja i tih 5 načina ostvariti dobrobit. Čitanje je jedan od putova do zdravlja i dobrobiti!

ON - LINE KATALOG KNJIŽNICE

Mjesec hrvatske knjige 2013.

Manifestacija Mjesec hrvatske knjige 2013., pod geslom Tko čita (ne) skita, otvara se 15. listopada, u 12 sati, svečanim otvaranjem nove Gradske knjižnice i čitaonice u Labinu. Manifestacija se održava do 15. studenoga i obilježava se diljem Hrvatske.

Ostali središnji programi:

• Nacionalni kviz za poticanje čitanja nosi naziv 'Pročitaj tri dnevnika i pobijedi'
  • 23. listopada, održat će se tradicionalna zajednička manifestacija ove godine pod nazivom 'Čitajmo na glas'
  • 11. studenoga, obilježit će se Dan hrvatskih knjižnica.
  • Narodna knjižnica i čitaonica Vlado Gotovac Sisak  i Komisija za knjižnične usluge za djecu i mladež Hrvatskog knjižničarskog društva održat će akciju 'Natjecanje u čitanju naglas' koje se organizira u okviru Europske godine čitanja naglas 'Čitajmo naglas, čitajmo zajedno'. Finalno natjecanje održat će se 13. studenog 2013. godine na Interliberu.
  • Sudjelovanje knjižnica na 'Interliberu' 12. - 17. studenoga. Na Interliberu će se, u skladu s temom Mjeseca hrvatske knjige, organizirati radionice za djecu i mlade, a knjižnice i knjižničarska društva izložit će na posebnom štandu svoja izdanja

Sve ostale novosti povezane s ovom manifestacijom možete pogledati ovdje.

INNER WHEEL donirao knjige za školsku knjižnicu

Naša škola, Osnovna škola Meterize,  je veoma moderno opremljena svim potrebnim nastavnim sredstvima i pomagalima koji omogućuju suvremeno odvijanje nastave i brojnih izvannastavnih aktivnosti. Posebno treba spomenuti modernu trodjelnu sportsku dvoranu. Ali, u svoj toj raskoši školska knjižnica je, bar za sada, ostala uskraćena za ono što knjižnicu čini knjižnicom – za knjižni fond. Tim je značajnija i hvale vrjednija donacija koju smo ulaskom u nove prostore dobili  od  Međunarodnog Inner Wheel-a,  Okrug 191. Ova međunarodna organizacija koja okuplja  žene članova Rotary cluba, ima svoj okrug u Zagrebu, a 2012./13. njome predsjeda šibenski ogranak.

Moto IW International-a u ovoj Inner Wheel godini je GIVING CHILDREN A BETTER LIFE –PRUŽIMO DJECI BOLJI ŽIVOT. U ovom motu prepoznaje se grad domaćin IW Okruga 191- Šibenik, koji već 52 godine održava najznačajniju manifestaciju dječjeg stvaralaštva u Hrvatskoj- Međunarodni Festival djeteta, a i klub domaćin, koji je najviše svojih akcija ostvario kroz projekte namijenjene djeci. Jedna od tih akcija je bila upravo donacija knjiga u vrijednosti 30 000 kn našoj školskoj knjižnici.  Zahvaljujući dogovorenoj suradnji  škole, Inner Wheel-a, Školske knjige kao dobavljača i popustima koji su bili u tijeku krajem godine, od doniranih sredstava nabavljene su ukupno 572 knjige. Učenici naše škole su oduševljeni  ovom velikom donacijom pogotovo što knjige iz donacije predstavljaju  začetak  knjižnog  fonda knjižnice. Sve knjige su iz programa obvezne lektire za osnovnu školu što će omogućiti učenicima da i dalje njeguju i razvijaju čitalačke navike.

U vrijeme sveopće krize i besparice ova donacija predstavlja prekrasan primjer razumijevanja za dobrobit djece, te se još jednom najsrdačnije zahvaljujemo Inner Wheel-u  što nam je omogućio uživanje u druženju s knjigom.

Gradska knjižnica Juraj Šižgorić  donirala knjige iz svoga fundusa Knjižnici Osnovne škole Meterize

Gradska knjižnica Juraj Šižgorić   je Matična knjižnica svih školskih knjižnica. Vidjevši da su našoj  knjižnici potrebne knjige, Gradska knjižnica je iz svoga fundusa donirala knjige za  knjižnicu  Osnovne škole Meterize. Među 80-tak knjiga koje su nam poklonili prevladavala su izdanja Gradske knjižnice. S obzirom na činjenicu da je većina autora s područja Šibenika,odlučili smo iskoristiti ove knjige za osnivanje zavičajne zbirke kako bi naši učenici mogli njegovati i upoznavati šibensku kulturu i tradiciju.

Zahvaljujemo djelatnicima Gradske knjižnice na donaciji.

JADRANSKA BANKA  - Šibenik

poklonila učenicima Osnovne škole Meterize knjige za školsku knjižnicu

Jadranska banka iz Šibenika se velikodušno odazvala našoj zamolbi da nam svojom donacijom pomognu u opremanju školske knjižnice potrebnim knjigama za školsku lektiru. U suradnji s izdavačkom kućom  Alfa d.d. iz Zagreba Jadranska banka nam je poklonila 14 naslova školske lektire sa po 20 primjeraka.  Vrijednost doniranih  280 knjiga iznosi oko 26 000 kuna.

Zahvaljujući njihovoj donaciji naš knjižni fond sada broji 1024 knjige.

Preostaje nam jedino da kažemo jedno veliko HVALA Jadranskoj banci.

Ovo je popis doniranih knjiga:

Količina

H.C.Andersen

Bajke

D.Horvatić

Stanari u slonu

Ž.Hercigonja

Bajkovnica: Prašnjavko i Kjel crna labud ptica

B.Prosenjak

Sijač sreće

A.Gardaš

Duh u močvari