Početak nastave na daljinu - srijeda 18.03.2020.

Dragi učenici, poštovani roditelji,

od sutra, srijede 18. ožujka započinje u našoj školi izvođenje nastave na daljinu za sve učenike viših razreda, popularno zvane „online nastava“. Nakon brojnih teškoća s kojima smo bili suočeni proteklih dana, tijekom današnjeg  dana se sustav koliko toliko stabilizirao i omogućio učiteljima da oblikuju složenu strukturu virtualnih učionica čime je ostvaren nužni tehnički preduvjet za početak odvijanja nastave putem aplikacije MS Teams. Virtualne učionice su zapravo grupe (timovi) kojima upravlja razrednik a unutar grupe nalaze se kanali to jest nastavni predmeti kojima upravlja učitelj. U svakom timu (učionici) postoji i zasad jedan dodatni kanal koji se naziva Općenito i u osnovi je namijenjen za komunikaciju učenika s „vlasnikom“ tima - razrednikom i ostalim predmetnim učiteljima i stručnim suradnicima koji čine Razredno vijeće.

Dakle od srijede za učenike naše škole više ne vrijedi raspored MZO-a i nastava koja se odvija putem emisija na Sportskoj televiziji postaje samo dodatna opcija. Nastava će se (barem u početku) odvijati prema uobičajenom dnevnom rasporedu, što znači da će sutra (srijeda) djeca imati sve one predmete koje i inače imaju srijedom po rasporedu osim dopunske i dodatne nastave.  Učenici su obavezni barem dva puta dnevno se prijaviti unutar učionice u sve predmete koje imaju sutra na rasporedu. Nije nužno da to bude odmah ujutro u 8 sati, u stvari zbog opterećenosti sustava poželjno je da vrijeme prijave bude disperzirano. U kanalima svakog predmeta učenici će pronaći nastavne materijale i zadatke koje trebaju riješiti nakon čega će predati svoje uratke, osvrte, digitalne materijale i sve ono što predmetni učitelj bude od njih zahtijevao.

Učenici se u učionice mogu prijaviti na više načina a vjerojatno najjednostavniji je putem poveznice (linka) za svaki razred koji se nalazi u okviru desno od ovog teksta. Naravno mogu se i prijaviti u sustav Office365, zatim odabrati s menija aplikaciju Teams i potom će na ekranu vidjeti virtualnu učionicu svog razreda u koju ulaze jednim klikom na ikonu učionice. Za pristup učionici mogu koristiti bilo koji uređaj s pristupom internetu (računalo, tablet ili mobilni telefon). Pristup je moguć na ranije opisani način putem web preglednika ali na svaki od ovih uređaja moguće je instalirati i posebnu aplikaciju MS Teams (učenici 5. i 7. razreda će je pronaći na svojim tabletima, jer je tijekom vikenda sustavom udaljenog upravljanja tabletima podešena samoinstalacija kod prvog uključivanja s pristupom internetu). Na pametne telefone aplikacija se može instalirati putem Google Trgovine kao i sve druge aplikacije a za stolna i prijenosna računala postaviti ćemo instalacijsku datoteku koju možete preuzeti i pokrenuti instalaciju.

Evo nekoliko kratkih pravila koje vrijede za nastavu na daljinu a kako praksa bude pokazala što je od zamišljenog dobro a što ne ta će se pravila mijenjati i nadopunjavati, stoga pozorno pratite i u nadolazećim danima upute koje će biti objavljivane na stranicama škole.

• učenici su se dužni svakog nastavnog dana barem dva puta prijaviti u virtualnu učionicu, jednom tijekom jutra i još jednom poslijepodne ili navečer nakon što su odradili zadatke da ih mogu predati učitelju
  • ukoliko se dijete tijekom dana ne prijavi u učionicu u e-dnevniku evidentirati će se izostanak a roditelj ga je dužan u uobičajenom roku od najviše 7 dana opravdati
  • učenici su se dužni ophoditi kako s učiteljima tako i s drugim učenicima na pristojan način poštujući pravila ponašanja a svako neprimjereno ponašanje će biti sankcionirano

Znamo da će bit puno pitanja, nesnalaženja i nedoumica slijedećih dana zato ćemo aktivirati rubriku „Pitanja i odgovori“ koja se nalazi u desnom stupcu ove web stranice odmah ispod kalendara. Sve ovo je novo kako učenicima tako i učiteljima i biti će potrebno neko vrijeme da se svi zajedno uhodamo i prilagodimo na novi način rada. Izgledno je da redovito odvijanje nastave u školi neće bit nastavljeno tako skoro pa je prijeko potrebno da svi , kako učenici tako i učitelji i roditelji uložimo dodatne napore da prevladamo trenutnu situaciju. Na kraju ove objave želimo svim učenicima puno uspjeha u novom načinu rada i pohađanja nastave i svakako pazite se, čuvajte i pridržavajte mjera koje su na snazi.

Također pozivamo sve učenike (a manje ih je od 10) koji se još nisu uspjeli prijaviti u sustav da se jave svojim razrednicima da se to riješi tijekom sutrašnjeg dana.

Sretno svima i nadajmo se da neće biti nepredviđenih tehničkih poteškoća koje će onemogućiti kvalitetno i kontinuirano odvijanje nastave.

objavio: Barislav Poparić Grgas   datum: 17. 3. 2020.